2009. október 18.

A lombik menete. (tájékoztató)

A múltkori v.v. előtt az asszisztens hölgy adott egy tájékoztatót, amiben le van írva, ami velünk fog történni.:


A PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika in vitro fertilizáció-embryo transfer (lombikbébi) programja keretében csak olyan házaspárok kezelhetők, akik vagy a feleség (petevezetők elzáródása ill. hiánya, esetleg egyéb ok), vagy a férj (pl. alacsony spermiumszám) részéről meglévő elváltozás miatt természetes úton nem tudnak gyermeket nemzeni. A lombikbébi programban csak a megfelelően kivizsgált házaspárok jelentkezhetnek (hormonvizsgálatok, cytológia, laparoscopia, hysteroscopia, férj vizsgálata.)
A beavatkozás során a természetes módon gátolt megtermékenyítést az anyai szervezeten kívül visszük véghez, és az így létrejött embryokat ültetjük vissza a méhbe.
A nemzetközileg bevált, optimálisan 15-35%-ban terhességet eredményező módszerünk csak akkor lehet eredményes, ha a programban résztvevő házaspárok minden látszólag lényegtelennek tűnő utasításunkat is pontosan betartják. Még így is felléphetnek olyan nem várt események, melyek a ciklus felfüggesztését teszik szükségessé.


AZ ELJÁRÁS RÖVID ISMERTETÉSE

1. A női petefészekben történő petesejt érést hormonális kezelés segítségével fokozzuk, ami lehetővé teszi, hogy egy ciklus során ne 1-2, hanem több, akár 7-10 petesejt érjen meg. Az alkalmazott készítmények ismereteink szerint a fejlődő petesejtekre nincsenek káros hatással. Egyes esetekben a női szervezet nem a megszokott módon reagál a hormonkezelésre, ekkor a stimulációt le kell állítani. A tüszőnövekedést ultrahang vizsgálattal, illetve a reggeli órákban vett vérből történő hormon-meghatározással ellenőrizzük. Megfelelő tüszőnövekedés esetén előre meghatározott napon kerül sor a petesejtek leszívására (punkció).
2. A petesejtszívás ultrahang ellenőrzés mellett történik enyhe altatásban. A kinyert petesejteket mesterséges tápoldatba helyezzük, majd a petesejteket termosztátba helyezzük, hogy felkészítsük a férj spermiumával történő megtermékenyítéshez.
3. A petesejt leszívás napján kell a férjnek leadnia a szükséges spermát, melyet megtermékenyítő-képességének fokozása érdekében előkezelünk. A sperma megfelelő tisztasága érdekében a nemi szerv és a kezek alapos szappanos lemosása szükséges. A sperma adás a klinikán kialakított helyiségben történik, ahol szükség esetén a feleség jelenléte is biztosított.
4. A spermiumokkal összehozott petesejteket optimális feltételeket biztosító mesterséges táptalajban tenyésztjük tovább. A petesejtek megtermékenyülése nem minden esetben következik be.
5. A normálisan fejlődő embryokat (maximum 4-et) a petesejtszívást elkövető 2.-5.-ik napon ültetjük vissza a méhbe, amihez altatás nem szükséges. Több embryo beültetése során növekszik az esély a sikeres terhességre, de nagyobb az ikerterhesség kialakulásának lehetősége is.
Az embryok visszaültetése során a sikeres megtapadás érdekében 2-3 órás fekvés, illetve 2-3 heti otthoni pihenés szükséges.

Nincsenek megjegyzések: